info@limailac.com.tr +90 312 386 03 63

 • tr
 • de
 • gr

Lawtus Power

LAWTUS HAND CLEANSER


EL VE YÜZEY HYJGEN‘İ
El hijyeni nedir?
El hijyeni, eldeki potansiyel patojenleri (zararlı mikroorganizmalar) önemli ölçüde azaltan ellerini temizlemenin bir yoludur. El hijyeni, hastalar ve sağlık personeli arasında enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için birincil önlem olarak kabul edilir. El hijyeni prosedürleri arasında alkol bazlı el ovma (% 70-% 95 alkol içeren) kullanımı ve antiseptik solüsyonlar (kuaterner amonyum bileşikleri) sabun ve su ile el yıkama bulunur. Cerrahi prosedürler için, steril cerrahın eldivenlerini takmadan önce cerrahi bir el ovma yapın. Rutin diş muayeneleri ve cerrahi olmayan prosedürler için, alkol bazlı bir el ovma kullanın veya sağlık ortamlarına özgü su ve sade veya antimikrobiyal sabun kullanın.

 • Ellerde potansiyel olarak ölümcül mikropları öldürmede sabundan daha etkilidir.
 • Daha az zaman gerektirir.
 • El yıkama evyelerinden daha erişilebilir.
 • Ellerde daha az bakteri sayımı sağlar
 • Sabun ve suya göre daha az tahriş ve kuruluk ile cilt durumunu iyileştirir.

 • Yüzey Temizlik nedir neden önemlidir ?

  Temizlik, herhangi bir dezenfeksiyon işleminin ilk adımıdır. Temizlik, hepsi mikrobiyal inaktivasyona müdahale eden organik maddeleri, tuzları ve görünür kirleri temizler. Deterjanlar ve yüzey aktif cisimleri ile ovmanın ve su ile durulamanın fiziksel etkisi, önemli sayıda mikroorganizmayı ortadan kaldırır. Önce bir yüzey temizlenmezse, dezenfeksiyon işleminin başarısı tehlikeye girebilir. Tüm görünür kan ve inorganik ve organik maddelerin uzaklaştırılması, dezenfekte edici ajanın antiseptik aktivitesi kadar kritik olabilir. Bir yüzey yeterince temizlenemediğinde, bariyerler ile korunmalıdır.


  Dezenfeksiyon ve sterilizasyon arasındaki fark nedir?

  Dezenfeksiyon, çoğu patojenik ve diğer mikroorganizmaları fiziksel veya kimyasal yollarla yok eder . Buna karşılık, sterilizasyon , ısıya (buhar otoklavı, kuru ısı ve doymamış kimyasal buhar) veya sıvı kimyasal sterilantlara göre önemli sayıda dirençli bakteri sporları dahil tüm mikroorganizmaları yok eder . Dezenfeksiyon, sterilizasyon işlemleriyle ilişkili güvenlik derecesini garanti etmez.


  Alkol bazlı (el) ovmak

  Mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek ve / veya büyümelerini geçici olarak bastırmak için ellere uygulama için tasarlanmış alkol içeren bir preparat (sıvı, jel veya köpük). Bu tür preparatlar bir veya daha fazla alkol türü, eksipiyanlarla birlikte diğer aktif bileşenler ve nemlendiriciler içerebilir.


  Antimikrobiyal (ilaçlı) sabun

  Mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek ve / veya büyümelerini geçici olarak bastırmak için yeterli bir konsantrasyonda antiseptik bir madde içeren sabun (deterjan). Bu tür sabunların deterjan aktivitesi, geçici mikroorganizmaları veya diğer kontaminantları deriden uzaklaştırarak su ile uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.


  Antiseptik ajan

  Mikroorganizmaları inaktive eden veya canlı dokulardaki büyümelerini engelleyen antimikrobiyal bir madde. Örnekler arasında alkoller, klorheksidin glukonat (CHG), klor türevleri, iyot, kloroksilenol (PCMX), kuaterner amonyum bileşikleri ve triklosan bulunur.


  Antiseptik el silme

  Mikrobiyal kontaminasyonu inaktive etmek ve / veya çıkarmak için ellerin silinmesinde kullanılan antiseptik ile önceden ıslatılmış bir parça kumaş veya kağıt. Antimikrobiyal olmayan sabun ve su ile ellerin yıkanmasına bir alternatif olarak düşünülebilirler, ancak HCW'lerin ellerindeki bakteri sayımlarını alkol bazlı el ovucuları veya antimikrobiyal sabun ve su ile yıkamak kadar etkili olmadıkları için, bunlar alkol bazlı bir ovucu veya antimikrobiyal sabun kullanmanın yerini tutmaz.


  Deterjan (yüzey aktif madde)

  Temizleme etkisi olan bileşikler. Hidrofilik ve lipofilik bir kısımdan oluşurlar ve dört gruba ayrılabilirler: anyonik, katyonik, amfoterik ve iyonik olmayan. Her ne kadar sağlık hizmetlerinde el yıkama veya antiseptik el yıkama için kullanılan ürünlerdir Hiçbir antimikrobiyal madde içermeyen veya bunları sadece koruyucu olarak içerebilen deterjanlar.


  Susuz antiseptik ajan

  Ekzojen su kullanımını gerektirmeyen bir antiseptik ajan (sıvı, jel veya köpük). Uygulamadan sonra, birey cilt kuruyana kadar elleri ovuşturur. Elleri sabun ve suyla veya antiseptik ajan içeren diğer deterjanlarla yıkamak. Ekzojen bir su kaynağına ihtiyaç duymadan mikroorganizmaların büyümesini azaltmak veya önlemek için antiseptik bir el ovucu uygulanması ve havlu veya diğer cihazlarla durulama veya kurutma gerektirmez.


  El antisepsi / dekontaminasyon / degerming

  Antiseptik bir el ovucu uygulanarak veya antiseptik bir el yıkama yapılarak mikroorganizmaların büyümesinin azaltılması veya önlenmesi. Eldezenfeksiyonu dünyanın bazı bölgelerinde yaygın olarak kullanılan bir terimdir ve antiseptik el yıkama, antiseptik el ovma, el antisepsi / dekontaminasyon / degerming, antimikrobiyal sabun ve su, hijyenik el antisepsisi veya hijyenik el ovucu ile el yıkama anlamına gelebilir. Dezenfeksiyon normal olarak cansız yüzeylerin ve nesnelerin dekontaminasyonunu ifade eder.


  Hijyenik el antisepsi

  Geçici mikrobik florayı kalıcı cilt florasını etkilemeden azaltmak için ellerin antiseptik bir el ovucu veya antiseptik el yıkama ile tedavisi.


  El yıkama ve el hijyeni

  Ellerinizi uygun şekilde yıkamak, birçok hastalığın yayılmasını önlemek ve kontrol altına almak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. İyi el hijyeni grip, gıda zehirlenmesi ve sağlıkla ilişkili enfeksiyonlar gibi şeylerin kişiden kişiye bulaşma riskini azaltacaktır.


  Eller normalde çok sayıda mikrop taşır ve yıkanmalıdır
 • tuvaleti ziyaret ettikten sonra
 • yiyeceklere dokunmadan önce
 • gözle görülür şekilde kirlendiğinde
 • öksürdükten veya ellerinize hapşırdıktan sonra
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, koronavirüsün virüs yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.


  Ellerinizi nasıl yıkarsınız

  Ellerinizi düzgün yıkamak önemlidir. Parmak uçlarınız, elinizin avuç içi ve başparmaklarınız dahil her iki elinizi de yıkadığınızdan emin olun.